Giriş Yap

Tarif içeriğini görebilmek için üye girişi yapınız..
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Beni Hatırla

Hesabınız yok mu?

( 1 Kişi)
Hazırlanma Süresi
Pişirme Süresi
Dinlendirme Süresi
Porsiyon
 • 150 g toz şeker
 • 250 g tereyağı (oda sıcaklığında)
 • 1 adet yumurta
 • 100 g kavrulmuş badem
 • 350 g un
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket toz vanilin
Üzeri için;  
 • 75 g toz şeker
 • 35 g nişasta

Kavala Kurabiyesi

Hazırlanma Süreci
 1. Karıştırma haznesi içerisine doğrayıcı bıçağı yerleştirin ve karıştırma kabını cihaza takın. 40 g kavrulmuş bademi hazneye ekleyerek kapağını kapatın. Cihazı 15 saniye/ Hız 8’e ayarlayın. İlerleyin ve başlat tuşuna basın.

 

 1. Un haline gelen bademleri ve 100 g unu bir tavaya alın ve unun rengi dönene kadar yüksek ateşte sürekli karıştırarak kavurun. Soğuması için bir kaba aktarın ve buzdolabına alın. İlerleyin.

 

 1. 60 g kavrulmuş bademi hazneye ekleyerek kapağını kapatın. Cihazı 8 saniye/ Hız 5’e ayarlayın. İlerleyin ve başlat tuşuna basın.

 

 1. Kapağı açın, doğranmış bademleri bir kaba alın. 75 g toz şeker ve 35 g nişastayı hazneye ekleyerek kapağını kapatın. Cihazı 30 saniye/ Hız 12’e ayalayın. İlerleyin ve başlat tuşuna basın.

 

 1. Kapağı açın ve karışımı daha sonra kullanmak için bir kaba alın. 150 g toz şekeri haneye ekleyerek kapağını kapatın. Cihazı 30 saniye/ Hız 12’e ayarlayın. İlerleyin ve başlat tuşuna basın.

 

 1. Kapağı açın, 250 g tereyağını hazneye ekleyerek kapağını kapatın. Cihazı 1 dakika/ Hız 5’e ayarlayın. İlerleyin ve başlat tuşuna basın.

 

 1. Kapağı açın, spatula yardımı ile kenarları tabana doğru sıyırın. Kavrulmuş un karışımı, doğranmış bademler, 1 adet yumurta, 1 pkt kabartma tozu ve 1 pkt toz vanilini hazneye ekleyerek kapağını kapatın. Cihazı 4 dakika/ Hız 3’e ayarlayın. İlerleyin ve başlat tuşuna basın.

 

 1. Kapağı açın, spatula yardımı ile kenarları tabana doğru sıyırın. 250 g unu hazneye ekleyerek kapağını kapatın. Cihazı 4 dakika/ Hız 2’e ayarlayın. İlerleyin ve başlat tuşuna basın.

 

 1. Kurabiye hamurunu 15 dakika hazne içerisinde kapağı kapalı şekilde dinlendirin. Fırınınızı 180 derecede ön ısıtma için çalıştırın. İlerleyin.

 

 1. İki adet yağlı pişirme kağıdını alın, birini çalışma tezgâh üzerine yerleştirin. Üzerine dinlenmiş hamuru koyun ve diğer kâğıdı da hamurun üzerine alın. Bir merdane yardımı ile ya da ellerinizi kullanarak hamuru 1-1,5 parmak kalınlığında olacak şekilde, eşit bir biçimde düzleştirin. İlerleyin.

 

 1. Açtığınız hamurdan yuvarlak bir kesici yardımı ile yarım ay şeklinde parçalar kesin ve yağlı pişirme kâğıdı üzerine birer parmak aralık bırakarak dizin. Tepsiyi önceden ısıttığınız fırının orta gözüne yerleştirin ve süreyi 25 dakikaya ayarlayın. Kurabiyelerin üzeri altın rengi oluncaya dek pişmesini takip edin. İlerleyin.

 

 1. Pişen kurabiyeleri fırından alın ve soğuması için bir kenara alın. Ilık bir hale gelen kurabiyeleri nişastalı karışımın içerisine alın. Tüm yüzeyleri kaplanana kadar çevirmeyi ihmal etmeyin. Pudra şekeri ile kaplanan kurabiyeleri bir sunum tabağına alarak servis edin.

Benzer Tarifler

Çedar Peynirli Biscuit

( 1 Kişi)

Balkan Ezmeli Poğaça

( 2 Kişiler)

Mercimek Köftesi

( 1 Kişi)

Pırasalı Arnavut Böreği

( 1 Kişi)